Konserwator do lodów – porady dla użytkowników

konserwator do lodów kuwety

Lody to jeden z najpopularniejszych deserów znany od setek lat. Na przestrzeni wieków zmieniał się sposób ich mrożenia, przetrzymywania i podawania. Najbardziej znana forma to lody gałkowe.  Do ich prezentacji, sprzedaży i utrzymywania odpowiedniej temperatury zapobiegającej topieniu, służą konserwatory do lodów. Z naszego artykułu dowiesz się co jest ważne przy wyborze urządzenia oraz co zrobić, żeby służyło nam przez wiele lat.

Jak dobrać odpowiedni konserwator do lodów?

Na rynku jest wielu producentów konserwatorów. Możemy spotkać się również z dużymi rozbieżnościami cenowymi. Należy pamiętać, że mimo wszystko, z natury są to drogie urządzenia. Dobry, mały, używany konserwator do lodów można kupić już za mniej niż 4 500zł. Tak czy inaczej, wybierając konkretny model musimy kierować się:

  • rodzajem prowadzonej działalności
  • miejscem prowadzonej działalności
  • ilością sprzedawanych lodów
  • ilością kuwet
  • dostosowaniem miejsca sprzedaży do zapotrzebowania energetycznego konserwatora

Ustawienie i podłączenie urządzenia

Miejsce instalacji konserwatora ma duże znaczenie w jego prawidłowym działaniu. Żaden konserwator nie może stać w pobliżu wiatraków, klimatyzatorów lub nawiewów, ponieważ wdmuchiwane powietrze będzie zmieniać jego temperaturę, w wyniku czego urządzenie przestanie pracować poprawnie. Dodatkowo musimy pamiętać o ustawieniu konserwatora w zacienionym miejscu. Promienie słoneczne bezpośrednio padające na szybę będą powodować rozpuszczanie się lodów, niezależnie od modelu i typu urządzenia.

Użytkowanie i czyszczenie konserwatora

Przedstawiamy kilka ważnych czynności, o których należy pamiętać przy użytkowaniu konswerwatora:

  • Nie zastawiamy miejsc odpowiedzialnych za przepływ powietrza (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz urządzenia)
  • Wnętrze urządzenia codziennie czyścimy, skraplacz nie rzadziej niż co 2 tygodnie
  • Stale obserwujemy temperaturę urządzenia (pomoże w tym termometr gastronomiczny, który możemy postawić obok kuwet z lodami)
  • Zasuwamy roletę lub drzwiczki w celu zabezpieczenia przed ubytkiem temperatury z wnętrza konserwatora

Sprawdź ten artykuł jeśli chcesz wiedzieć więcej o czyszczeniu i konserwacji urządzeń.

Awaryjność i serwis

Najczęściej serwis wzywany jest do problemów z utrzymywaniem odpowiedniej temperatury przez konserwator. Jednak zawsze przed wezwaniem serwisanta należy sprawdzić, czy na pewno urządzenie stoi w odpowiednim miejscu, zachowane są wszelkie zasady użytkowania i czyszczenia. Częstą przyczyną błędnego działania urządzenia jest zalegający lód, który blokuje cyrkulację powietrza wewnątrz komory chłodzącej oraz zanieczyszczony skraplacz.

Dobra rada nenpo: Warto zapamiętać, że konserwatory nie powinny być włączone przez całą dobę. Zawsze po zakończeniu pracy kuwety z lodami powinny być przenoszone do innej zamrażarki, np. na zaplecze. Takie działanie pozwoli zarówno na oszczędność prądu (konserwatory do lodów pobierają bardzo dużą ilośc energii) jak i znacznie wydłuży żywotność urządzenia.

Zbliżający się okres wiosenno-letni to okres wzmożonego zainteresowania sprzedażą i kupnem lodów. Wielu właścicieli różnych lokali na ten okres wprowadza do swojej oferty lody. Jeżeli Ty również rozważasz taką opcję i nie wiesz jaki konserwator sprawdzi się najlepiej radzimy skontaktować się ze specjalistą z branży gastronomicznej. Dzięki wsparciu osoby obeznanej w temacie unikamy błędów związanych ze złym doborem konserwatora i nie narażamy się na zbędne koszty.

KONTAKT Z EKSPERTEM